Pergola – nový obytný prostor na zahradě

Jaký materiál použít pro pergolu?

Nejvíce používaným materiálem pro stavbu pergoly je dřevo. Nabízí poměrně širokou škálu, takže je možné najít levnější i dražší variantu. Dřevo, jakožto přírodní materiál, působí v zahradě velice přirozeně. Dřevěné pergoly je zpravidla nutné natřít (záleží na typu dřeva), aby odolaly povětrnostním podmínkám a přírodním vlivům.

Další možnou variantou je hliník, který se sice také řadí k nákladnějším variantám, ale při vhodném umístění můžete mít v létě pergolu a v zimě zimní zahradu. Hliníkové pergoly je možné doplnit o boční stěny a za sychravého počasí ji celou uzavřít. Záleží samozřejmě na jejich konstrukci.

Zatímco dřevěné pergoly skvěle padnou do zahrady, jako samostatně stojící stavba, hliníkové pergoly se náramně vyjímají přímo u domu, kdy jednu stěnu tvoří samotný dům.

Vybavení a vzhled pergoly

Do pergoly patří pohodlný zahradní nábytek. Ujistěte se, že investujete do kvalitního nábytku, protože stejně jako pergola bude vystaven venkovním vlivům. Pergolu můžete doplnit o grilovací sadu nebo zahradní houpačku. Samotnou pergolu pak můžete nechat porůst zelení a zajistit si tak přírodní lehké stínění. V případě, že stínění vyžadujete, nabízí pergoly nespočet možností. Dají se doplnit o stahovací střechy, baldachýny nebo rolety. Vždy záleží na konkrétní konstrukci pergoly.
Protože pergoly jsou ideálním místem i pro vlahé letní noci, nezapomeňte na správné osvětlení.